NEPAL GEZİSİ

11    MAYIS – 19 MAYIS  2019

Nepal ‘i ruhunu hissederek ,ritüelleri bilerek ve  deneyimleyerek gezmek niyetindeyseniz Mayıs ‘da yola çıkıyoruz.

Budist,,Hindu ,JainTapınaklarını gezip , rahiplerle birlikte dua edeceğiz.Manastırda konaklayıp manastır hayatını deneyimleyeceğiz,hissedeceğiz.Rahiplerin ritüellerine eşlik ederek onları daha yakından tanıyacağız.

Turist gibi değilde onları daha derinden tanımak adına daha özel gezi programıyla sokaklarda yol alıyor olacağız.İnsanın ruhuna iyi gelen rengarenk sokaklarda seyre koyulacağız. Gözlerine baktığınızda , koşulsuz sevgi ışığını kalbinizde hissedeceğiniz Nepal ‘in yerli halkı Newarilerle tanışacağız.

Renkler , tütsüler,çanlar,  müzikler, masklar,ilk hallerini korumuş evler ve dua bayraklarıyla sanki zaman tüneline girip başka bir boyuta aktığınızı hissedip gönlünüz bayram havasına dönecek.Kalbiniz ferahlayıverecek ansızın …size iyi gelecek…

Sukuneti öğrenip acele etmenin komikliğini hissedeceksiniz o coğrafyada.Kızmanın ne kadar ayıp bir hal olduğunu kalbimiz daha derinden anlayacak orada, yaşam felsefelerini öğrenince.Dua bayraklarının anlamını öğrenip dalgalanmasını izleyeceğiz,manastırda ritüele katılmayı öğrenip deneyimleyeceğiz.Damak tadımıza uyan , Tibet restauranına gidip Sevgili Amala’nın ellerinden  Tibet mantısı ‘’Momo’’ yu tadacağız.Onun bizi karşılamasında anne sıcaklığını hissedeceğiz.

Döndüğümüz vakit;   orayı hep hatırlayıp çok sevip,  ruhumuzun  orayı tekrar görmek istediğine tanık olacağız.Ne hoş ve şefkat dolu bir hal…..

İSTANBUL – KATMANDU 
Kalkış Atatürk Havalimanı İstanbul  Varış Katmandu Tribhuvan Uluslararası Havalimanı

Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Terminali’nde buluşuyoruz. Bagaj ve bilet işlemlerinin ardından Nepal’in başkenti Katmandu’ya hareket ediyoruz. Yerel saat ile Katmandu’ya arıyoruz .

Nepal de saat Türkiye den 3 saat 45 dk                                                …kadife çiçeği

Kadife çiçekleriyle karşılanıp havalimanın’dan yol alıyoruz kalacağımız manastıra doğru. Boudhanath’a Tibet mahallesine gidiyoruz.Manastırın bahçesinde dinlenip , çimlerde sohbet ediyoruz.Manastır ritüellerini konuşuyoruz, mantralar: yani dua anahtarları söylemeyi  öğreniyoruz birlikte.

manastır konaklama

BOUDHANATH  

Sabah erkenden güneşe selamlama yapıp , tapınaktaki sabah ayinine katılacağız.Dualarımız evrene iletip , bu muhteşem seremoniyi hayranlıkla izleyip Stupa’nın etrafında dönmeyi deneyimleyeceğiz.Ardından, 100 metre çapı ve 40 metre yüksekliği ile Dünyanın en büyük Stupalarından (Stupa içine girilemeyen Budist Tapınağı anlamına gelir) biri olan da bilinen Boudhanath’daki bu  Stupa’yı  ziyaret edeceğiz.

 

stupa

nepal giriş resmi

Gün boyu Tibet mahallesinde sokak aralarını seyrederek gözlerimiz şenlenecek renklerle.Tibet mutfağını daha yakından tanımak için yıllar evvel göçetmiş Tibetli bir çiftin restaurantına gidip sahibi Amala’nın ellerinden Momo yiyeceğiz.

 

           amala - Kopya

 

KATMANDU – PATAN

Kahvaltıdan sonra Katmandu’yu keşfetmeye devam ediyoruz. Katmandu Durbar Meydanı’na gidip çocuk Tanrıça Kumari’nin evini ve 68 lerin ünlü  hippilerin meşhur alanı Freak Streeti dolaşıyoruz . sadu - Kopya

                                                      

Patan’ın diğer adı ‘’Lalitpur’’ ; güzellikler şehri demek.Eski şehrin dar sokaklarında kaybolarak gezeceğiz.Tarihe bir yolculuk yapacağız.                                                                         

                                                                                                                                                                                                                                                           katmandu ilk

 

katmandu

PASHUPATİNATH TAPINAĞI   

Bugün ilk  olarak 1600 yıl önce Bagmati nehrinin kıyısında yapılan ve Tanrı Shiva’ya adanan Pashupatinath Tapınağını ziyaret ediyoruz.Burası Hindu’ların en kutsal mekanı,kutsal haç alanları. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınmış tapınak gezimiz sonrası ahşap el yapımı baskı yapılan mühürleri göreceğiz.Yüzlerce tapınağın bir arada olduğu bu alanda yürüyeceğiz.Ardından Boudhanath’daki manastırımıza döneceğiz.

 

pashipatinath

 

KOPAN MANASTIRI  

Sabah manastır seromonisinden sonra kahvaltı yapıyoruz.Ardından vadinin en büyük manastırına yola çıkıyoruz.Burası Budist Manastırı ve çok enteresan hikayelere tanık olacaksınız.Öldükten sonra külleri inciye dönüşen Lama Lhundrup’un odasını ziyaret edip orada  meditasyon yapacağız.

                                                         

Tibetlilere göre bu hikayeler çok normal çünkü, sen kendini dönüştürüp özüne dönersen bu dünyada her şey mümkün.Küllerinizin inciye dönmesi bile….

Feng-shui ‘ye göre  yapılmış bahçaleri dolaşıp manastırda yemek yiyeceğiz.Ardından manastırın içindeki bookstore’da biraz alışveriş yapacağız rahatça acele etmeden  müzikler  eşliğinde.Meditasyon ve dualarla rahibelerin yaptığı  tütsülerden  alacağız meşhur Kopan Manastırı’ndan.

 

Kopan-Monastery

 

BHAKTAPUR 

 Sabah meditasyonu ve duamızdan sonra kahvaltı yapıp Nepal’in eski zamanlarda 3 krallığından biri olan Bhaktapur’a gidiyoruz.Bhaktapur: ‘’bhakta’’ yani müritler şehri demek.Şehrin tamamı Unesco dünya mirası ilan edilmiş ve adeta her bir köşesi açık hava müzesi gibi.Katmandu vadisinin yerli halkı Newari mimarisine göre yapılmış evler ve elsanatları insanı derinden etkiliyor.Sokaklarda gezmek zaman tüneline girmiş gibi, sizi yüzyıllar öncesine götürüyor adeta. 17.yy’da Kral  Malla döneminin görkemini binalarda hissedeceğiz.

                                                       

             bhaktapur -2

Bhaktapur şehrini hayranlıkla gezerken meydanlarda halkın oturduğu özel alanlarda soluk alıp Nepal çayı: Masala yudumlayacaksınız Nyatapola meydanında.

                                                                                                                                                  nayatopola cafe

Meydanlarda gezip   çömlekçileri izliyoruz keyifle…

                                    çömlekçiler meydanı

Akşam yemeğimizi geleneksel Nepal yemeği olan Dal –Bhat’ı  güzel yapan Newar restaurantında yiyerek geri dönüyoruz.

 

                                      dalbat - Kopya

BOUDHANATH 

Bugün sabah seromonisine katılıp mantraları dinliyoruz ve Stupa’nın etrafında sakin sakin dönüyoruz.Kahvaltımızı yapıp biraz neşelenip sohbet ettikten sonra, herkes tüm gün özgürce yürüyüşünü ve keşfini yapmaya  çıkıyor.Akşam manastırın bahçesinde çayımızı içmek için buluşuyoruz.

                             stupa manastır

NAGARKOT

Nagarkot daki gözlem kulesine gidiyoruz. SAGARMATA ETEKLERİNDE. Dünya’nın 10 dağ zirvesinden 8 ‘ini konuk eden bu ülkede, enyüksek zirve olan Everest’i ve diğer zirveleri izliyoruz .Everest ‘in diğer adı: “Sagarmata “ buralarda.Sagarmata: anakucağı demek.Kendinizi burada , koşulsuz sevgi deryasında bulursunuz heran.Sagarmata’dan şefkatle….

MERDİVEN SEROMANİSİ Himalayaları izlemek için gözlem kulesinde neşenin birleştirici gücünü yaşadık.Sonsuz neşeyle…

SAGARMATA ETEKLERİNDE Sagarmata: anakucağı demek .Himalayaların buradaki adı Sagarmata.Nagarkot’ dan Himalayaları izliyoruz , sonsuzluğun içindeki sessizlikle .

 

                           himalayalar

 

                                  shechen manastırı rahipleri

 

kahvaltı sonrası Boudhanath’ın arka sokalarında birlikte yürüyüp kendimize Mala ismi verilen tesbihlerden alıyoruz.

                             thamel-3

Dua tekerleklerini çevirerek  içindeki duaların evrene aktığını bilmenin mutluluğunu yaşıyoruz sevgiyle…

                                          dua tekerleği

Akşama Tibet mutfağına doğru yol alıp isteyenlerle Amala’nın restaurantına Tibet mantısı ‘’Momo’’nun farklı çeşitlerinide tadmaya  gidiyoruz.

 

                               momo - Kopya

 

THAMEL

Sabah kahvaltı yapıyoruz.Ardından , Stupa’nın bahçesindeki Thanka ve Mandala okulunu ziyaret edip rahipler eşliğinde yapılan çizimleri seyrediyoruz.

Öğle saatlerinde   turist mahallesi ve çılgın alışverişler yapabileceğiniz Thamel’i  gezmeye ve keşfe çıkıyoruz.

thamel -2          thamel

Herkes  Thamel’de özgürce dolaşabileceği bir zamana sahip .Akşamüstü Thamel’deki ünlü İsrail lokantasına gidip farklı tadlar deniyoruz.Ardından, manastıra doğru yola çıkıyoruz.

 

SWAYAMBUNATH TAPINAĞI     

Sabah mantra meditasyonuna katılıp kahvaltı yapıyoruz.Sonra en enteresan Budist tapınaklarından biri olan Swayambunath’a ,diğer adıyla maymunlar tapınağına çıkıyoruz.Burayı hacılarla birlikte tavaf ettikten sonra Masala çayımızı içip sohbet ediyoruz.

 

                 swayambhunath-a-monkey-temple

Sonra ,  eski sarayın  fil ahırlarının olduğu alanın  restore edilmesiyle oluşturulmuş Katmandu’nun enşık ve minik alışveriş merkezine gidiyoruz. Burada    gezip ,yemek yiyebiliriz.

Akşam Stupa’nın etrafında yakılan  terayağı kandillerini izlemeye gidiyoruz.Bizde dünya barışı için tereyağı kandili yakıyoruz.

                                                 Tibetan-nuns-lighting-butter-lamps

            

 

Size Özel bu turumuzda Ayurveda Kliniği’yle randevu muayene terapi şifa hediyedir.

Ayurveda da denilen Ayurvedik tıp, binlerce yıl önce Hindistan’da doğmuştur. “Ayurveda” terimi Sanskritçe ayur (hayat) ve veda (bilim ya da bilgi) sözcüklerinin birleşimidir. Bu nedenle, Ayurveda “hayat bilimi” anlamına gelir. ABD’de Ayurvedik tıp, bir “tamamlayıcı ve alternatif tıp” ve bütüncül bir tıp sistemi türü olarak kabul edilir. Diğer tıp sistemlerinde olduğu gibi, Ayurveda da sağlık ve hastalık teorileri ile sağlık problemlerinin önlenmesine, yönetilmesine ya da tedavi yöntemlerine dayanır. Dünyanın en eski tıp sistemlerinden biri olan Ayurvedik tıp (Ayurveda), Hindistan’da doğmuştur dünyadaki en eski tıp sistemlerinden biridir. Pek çok Ayurvedik uygulama, yazılı kayıtlardan öncesine tarihlendirilir ve sözlü olarak aktarılmıştır. 2000 yıldan daha da önce Sanskritçe yazılmıştır. ki bin beş yüz yıl önce, bilim, sağlık ve şifanın kurucu babaları olarak bilinen, bilgeler Charaka ve Sushruta tarafından sistemli bir hale getirilmiştir.  Türkiye de çok maliyetli olup,  işin ehli olan da çok nadirdir…

 

Kesin Katılım ödeme tarihi  :   15.01.2019

 

– Ücret neler dahil:

Uçak bileti,

Otel (oda +kahvaltı ) konaklama,

Ulaşımlar, Nepalli yerel rehber,karşılama,uğurlama ve transfer,müze ve ören yerlerinin tamamının girişi ücreti (Boudhanath,Phasupatinath,Bhaktapur,Patan,Altın Tapınak,Swayanbunath,Durbar meydanları…)

 

– Ücret neler dahil değil :

Nepal vizesi; kapıdan alınıyor 25 dolar,

Seyahat\sağlık sigortası

– Yanımızda olması gerekenler : Rahat kıyafetler,yürüyüş ayakkabısı,hırka,şal,yağmurluk,şemsiye,havlu,hediye vermek için lokum,çocuklara oyuncaklar olabilir.

– Ne harcarsınız  : giysi,kaşmir,sariler, tütsü,paşmina,resimler,ahşap objeler,Tibet kaseleri,kitap,Tibet  halısı,kristaller ve takılar almak isteyebilirsiniz.Normal bir alışveriş için 500 dolar yeterli bir miktar

– Yemekler nasıl  : Yemekler baharatlı olmakla birlikte damak tadımıza uygun .Nepal subtropikal bir iklime sahip olduğu için tropikal meyvalar çok bol.Dikkat etmeniz gereken tek şey; açıkta su içmemeniz ,başkada bir şey yok güvendesiniz…..güvenli ve hijyen ortamlarda olacaksınız…

– Değişiklik anları: Program gerekli görülen durumlarda , daha güzel bir şey yapmak için değişebilecektir.Nepal’de bir diğer sürpriz, eğlenceli kalabalıklara rastlayıp  neşelenme anları.

       nepal kapak resmi

Evrim Saraç

www.dusdefteri.com

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.